22 Haziran 2008

Cannes Cyber Lions

Her yıl düzenlenen ve reklamcılığın Oscarları olarak kabul edilen Cannes Lions bu yıl 55nci kez düzenlendi. Reklamcılığın hemen hemen her dalında çeşitli ödüller sahiplerini buldu. İnteraktif Ajanslar olarak bizim ilgilendiğimiz kısmı elbette Cyber Lions. Her sene ödül alan ve short list'e kalan işler incelenir, dünyada neler oluyor, neler yapılıyor bakılır. Şahsi düşüncem Türkiye'de faaliyet gösteren İnteraktif Ajanslar içinden burada yarışabilecek 3-5 tane vardır ve ne yazık ki henüz ödül alabilecek bir noktaya gelemedik.

Bunun çeşitli sebepleri var elbette... Reklamverenlerin daha yeni yeni online mecrayı ciddiye almaya başlamaları ve buna bağlı olarak bütçesel anlamda halen istenilen noktalara gelinememesi, interaktif projeler için yeterli zamanın verilmemesi ve bunlara bağlı olarak İnteraktif Ajansların hayallerini, yaratıcılıklarını istedikleri gibi ortaya koyamamaları sayılabilir. Ancak birileri çıkıp bunu tüm zorluklara rağmen başarmalı ve başaracaktır da!

Ben buna inanıyorum... bir gün, hatta yakın gelecekte Türkiye'den bir İnteraktif Ajans bir Cyber Lion alacaktır. Bu elbette zaman alan bir iş, bir süreç... zaman ve emek istiyor. İşte o gün, tıpkı 2000'de Galatasaray'ın UEFA kupasını aldığında olduğu gibi "çıta" yükselecek, başarı ve başarısızlık kavranları yeniden ele alınacak ve her şey çok farklı olacak. O güne gelene kadar takibe devam! http://www.canneslions.com/winners/cyber/ 

iGOA - Let's GOA!

Hiç yorum yok: