19 Şubat 2008

cruises.co.uk

İnternetin şirketlerin satış ve pazarlama faaliyetleri açısından ne kadar önemli olduğunu ve yurtdışında bu konuya ne kadar önem verildiğine dair güzel bir örnek; İngiltere’deki bir seyahat şirketi, internetteki bir web adresin tek harfine 1 milyon dolar ödedi.

İngiliz şirketi bir Alman seyahat şirketinden “cruises.co.uk” alan adresini tam 560 bin sterline (1,1 milyon dolar) satın aldı. Aslında İngiliz şirketinin “cruise.co.uk” adlı başka bir adresi vardı. Dolayısıyla kendi adresinin sonuna sadece “s” harfi ekleyebilmek için tam 1,1 milyon dolar ödemiş oldu. İngiliz şirketin sözcüsü Seamus Conlon, internetteki en büyük arama motoru Google.com’da yapılan aramalarda cruises.com’un hep birinci, cruise.com’un ise ikinci geldiğini belirtti.Conlon, “birinci sıraya yerleşmek ve büyüyen okyanus gemi gezileri işinden aslan payını kapmak için yeni adresi almak gerekli bir adımdı” dedi.

Şu anda internetteki en pahalı adres, 2005’te 12 milyon dolara satılan sex.com, ikinci en pahalı adresse geçen yıl 9,5 milyona satılan porn.com.

Ülkemizde henüz bu tip domain (alan adı) satışları gündemde değil ancak değerleri itibariyle dikkat çeken adresler mevcut. Örneğin internetin ilk yıllarında Amerika'da okurken istanbul.com adresini satın alan eski patronum bugün bu siteden kayda değer bir gelir elde etmekte. Ya da zevk.com adresine sahip arkadaşımızın ileride sadece bu alan adını satarak elde edebileceği gelir gayet ciddi. Şimdi gaza gelip ileride para yapacağına inandığınız bir adres bulmaya kalkışırsanız hevesiniz kırılabilir çünkü neredeyse tamamı çoktan alınmış durumda. Hatta bu işi "iş" olarak yapanlar ve sırf o sitesiz adreslere gelen clicklerden para kazananlar dahi mevcut.

Hiç yorum yok: