27 June 2007

Güle Güle Jupp Derwall

Jupp Derwall’i kaybettik. Galatasaray’ın ve Almanya Milli Takımı’nın eski teknik direktörü Jupp Derwall, geçirdiği kısa süreli ağır bir hastalıktan sonra bugün hayata gözlerini yumdu.

Bu konuya blogumda deyinmemin nedenine gelince... Derwall, Galatasaray'ın başına geldiğinde Florya'nın sahası toprak, tesisleri iptidai, daha da önemlisi "kafa"lar dar, görüşler "kısır"dı. Derwall'in başlattığı fikir devrimi Mustafa Denizli'nin %51 söylemi ile gelişti, Fatih Terim ile zirve yaptı. Bu süreç bana ve benim jenerasyonumuza birşeyi öğretti; "imkansız diye birşey yoktur!" Bunu hepimiz gördük, inanınca olabildiğini öğrendik.

Derwall'in Türkiye'ye ayak bastığı yıl Galatasaray'ın UEFA kupasını alacağını, yetmezmiş gibi Real Madrid'i devirip bir de Süper Kupayı müzesine koyacağına kimse inanmazdı. Ya da 2007/8 yılında Roberto Carlos, Lincoln gibi yıldız futbolcuların Türkiye'de oynayacağına??? Türk takımları artık Avrupa Kupalarında bir-iki tur geçmeyi değil final oynamayı, kupayı almayı düşünüyorlar. Kısacası Derwall ile başlayan "düşünce devrimi" başarıya ulaşmış gözüküyor ;)

Sporda yaşanan bu "düşünce devrimi" bugün kişilerin iş ve özel hayatlarına da yansımış durumda. Şahsen iGOA'yı kurarken, Goa'da ofis açmayı ve Cannes'da ödül almayı kendime hedef olarak koymuş, bu hayalin peşinden sağlam adımlarla gidiyorsam bunda Derwall'in de payı olduğuna inanıyorum...

Teşekkürler Jupp Derwall, yolun ışık olsun!

1 comment:

HRNYC said...

Derval'den iGOA'ya çok şık bağlamışsın Borga :) Ne de olsa hayat fena halde futbola benzer, değil mi?.. Tam saha press, tam saha savunma...